معرفی مرکز رشد

منتشر شده در اطلاعات پارک

مراکز رشد یکی از ابزارهای رشد اقتصادی هستند که به به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تأسیس می‌شوند و با ارایه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کنند.

استفاده از مراکز رشد، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیتها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارایه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می‌شود.

امروزه بیش از ۳۰۰۰ انکوباتور در سراسر دنیا وجود دارد که بیشتر آنها در کشورهای آمریکا و ژاپن مستقر هستند.

مرکز رشد واحد های فناور اسفراین پس از اخذ مجوز اصولی در نیمه اول سال 1393، در نیمه دوم سال 1393 کار خود را آغاز نموده تا فرصتی را برای صاحبان ایده و متخصصین با توجه به پتانسیل های شهرستان ایجاد نماید.

دوره های رشد

دوره رشد به دو بخش رشد مقدماتی و رشد تقسیم می شوند که واحدهای فناور با توجه به استعدادها و امکانات خود در یکی از این دو بخش زیر پذیرفته می شوند

1- دوره رشد مقدماتی: واحد های فناور با توجه به عدم تکمیل تیم کاری، روشن نبودن ، وضعیت حقوقی (ثبت شرکت) ،نوپا بودن در زمینه ایده و همچنین نداشتن مهارت های لازم و سایر موارد به مدت 6 ماه و با مجوز شورای مرکز رشد تا 9 ماه فرصت دارند که نواقص و کاستی های خود را تکمیل نمایند.

بطور کلی در پایان دوره رشد مقدماتی واحد فناور باید موارد زیر را تکمیل نماید:

     1- تکمیل تیم کاری با توجه به تخصص ها و نیازها

     2- تهیه برنامه کاری و اعلام برنامه های اجرایی شرکت در قالب طرح تجاری (Business Plan)

     3- گذراندن دوره های آموزشی لازم

     4- ارائه گزارش نهایی فعالیت های انجام شده در دوره رشد مقدماتی

     5- ثبت شرکت و روشن نمودن وضعیت حقوقی واحد فناور

2- دوره رشد: شرکت هایی که تمام شرایط ذکر شده  در رشد مقدماتی را دارا باشند به مرحله رشد وارد می شوند طول این دوره  3 سال است که با نظر شورای مرکز رشد تا 5 سال نیز می تواند ادامه یابد.

شرکت ها در پایان دوره با توجه به نوع فعالیت باید یک خط تولید صنعتی یا نیمه صنعتی داشته باشند و یا خدمات خود را بطور کامل به مشتریان عرضه نمایند.

 

DgCheKhabar