معرفی مرکز رشد

منتشر شده در اطلاعات پارک

مرکز رشد  (Incubator)، یکی از ابزارهای رشداقتصادی است که به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تأسیس می‌شود و با ارایه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند.
استفاده از مراکز رشد، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیتها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارایه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می‌شود.
امروزه بیش از ۳۰۰۰ انکوباتور در سراسر دنیا وجود دارد که بیشتر آنها در کشورهای آمریکا و ژاپن مستقر هستند.

 مرکز رشد جامع واحدهای فناور خراسان شمالی پس از اخذ مجوز در تاریخ  ۲۵/ ۵/ ۹۱ با هدف ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت متخصصین، ایجاد اشتغال و استفاده از فرصتهای موجود شروع به کار نموده و به فعالیتهای خود در راستای اطلاع رسانی و جذب صاحبان ایده های فناورانه در زمینه­های مختلف با توجه به پتانسیل منطقه و ارائه خدمات به آنها ادامه داده است. شرکت­ها در دو سطح دوره رشد مقدماتی و دوره رشد پذیرفته خواهند شد:

دوره رشدمقدماتی
از آنجا که اغلب شرکتهاي نوپا در زمينه هاي فناوري توسط فارغ التحصيلان دانشگاهها تاسيس مي شوند و به علت خلا موجود در واحدهاي آموزشي دانشگاهي که مهارتهاي مربوط به ورود به بازار و کار آفريني در دوره تحصيل به دانشجويان تعليم داده نمي شود، لذا فضاي لازم براي شکل گيري مقدمات تاسيس شرکت، در دوران تحصيلات دانشگاهي فراهم نمي باشد. مرکز رشد به منظور تسريع و تسهيل در شکل گيري شرکتهاي جديد و نوپا ، دوره اي تحت عنوان دوره پيش رشد را در مرکز رشد طراحي نموده است.

 در دوره رشد مقدماتی، افراد و گروههاي علاقه مند به کار تيمي و تاسيس شرکت مي توانند در قالب هسته هاي تحقيقاتي (بدون هويت رسمي و ثبت شرکت) با استفاده از خدمات و پشتيباني مرکز رشد فناوري فعاليتهاي اوليه خود را جهت ورود به بازار تجاري و تشکيل شرکت ساماندهي نمايند.
 

شماره فاز

شرح فعالیت

مدت (ماه)

 

 

۱

 

۱- اجرای ایده محوری

 

 

۳

۲-  تهیه و تحویل برنامه کاری اولیه جهت ورود به دوره رشد (BP)

۳- تکمیل تیم کاری با توجه به تخصص های موردنیاز

۴- انجام مراحل اداری ثبت حقوقی شرکت

۵- گذراندن دوره های آموزشی

 

۲

۱- انجام آزمایش ها، تست ها و اخذ تأییدیه عملکرد ایده محوری

 

۲

۲-  انجام اصلاحات موردنظر و ارائه ی مکتوب نسخه نهایی برنامه کاری (BP)

۳-  ادامه فعالیت های موضوع بندهای ۳ تا ۵ از فاز ۱

۳

۱-  ارائه گزارش نهایی فعالیت های انجام شده در دوره رشد مقدماتی

۱

  دوره رشد
دوره اي است حداكثر ۳ ساله كه طي آن واحدهاي فناوري مستقر در مركز رشد به معيارهاي رشد يافتگي دست يافته و پس از آن از مركز رشد خارج مي شوند. زمان اين دوره با تصويب هيات امنا تا ۵ سال قابل افزايش است.

DgCheKhabar