سؤالات متداول

منتشر شده در اطلاعات پارک

 • مهمترین مزیت های استقرار در پارک علم و فناوری چیست ؟

واحدهایی که در پارک علم و فناوری مستقر می شوند علاوه بر بهره مندی از مزیت هایی عمومی همچون خدمات متمرکز، خرید زمین با قیمت و شرایط مناسب و اثر هم افزایی واحدهای مستقر بر هم، از مزایای قانون حمايت از شرکت های دانش بنيان شامل معافيت هاي مالياتي و عوارض معمول كشور، امکان سرمايه گذاري خارجي  تسهیل روابط کار و اشتغال و … مشابه قوانین مناطق آزاد تجاری به مدت ۱۵ سال برخوردار می شوند.

 • تفاوت واحدهایی که در پارک علم و فناوری و مرکز رشد پذیرش می شوند چیست ؟

واحدهایی که در پارک پذیرش می شوند باید علاوه بر داشتن سابقه و تجربه مناسب از توانایی مالی مناسب برای استقرار در ساختمان های چند مستاجره و یا ساخت و ساز در زمین های پارک برخوردار باشند.در حالیکه واحدهای مستقر در مرکز رشد عموما سالهای اولیه راه اندازی را طی می کنند و برای رشد و ورود به بازار تکنولوژی، نیاز به حمایت های مالی و پشتیبانی مرکز رشد دارند.

 • واحدهای متقاضی به چه صورت هایی می توانند در پارک مستقر شوند ؟

واحدها می توانند با خرید زمین و ساخت و ساز، استقرار در ساختمان های چندمستاجره و یا استقرار در مرکز رشد فناوری در پارک مستقر شوند.

 • شرايط پذيرش واحدهاي فناور در مركز رشد چيست ؟

واحد فناور باید علاوه بر داشتن طرح تجاري متناسب با موضوع ایده و فعالیت شرکت از وجود تيم كاري متخصص، منسجم و فن آفرین بهره مند باشد. داشتن شخصيت حقوقي براي متقاضيان استقرار در دوره رشد و توسعه فناوری الزامی است.

 • نحوه نظارت مرکز بر روي شرکتهاي مستقر چگونه است؟

نظارت بر روند پيشرفت کار واحدهاي فناور مستقر به صورت مستمر و توسط کمیته نظارت و ارزیابی انجام مي پذيرد. واحدها براساس برنامه كاري كوتاه مدت يا ميان مدت خود منطبق با طرح تجاري مورد بررسي و ارزيابي قرار مي گيرند.

 • تعهدات شرکتها در قبال امکاناتي که در اختيار آنها گذاشته مي شود چيست؟

شرکتها موظفند قوانين وضع شده براي استقرار در مرکز رشد را پذيرا باشند. شرکتهاي مستقر به هنگام عقد قرارداد متعهد مي شوند که پس از خروج کليه اعتبارات دريافتي را با ضريب درنظر گرفته شده توسط شوراي مرکز رشد، بازپرداخت نمایند. همچنین شرکت ها موظفند گزارش عملکرد و پيشرفت خود را بر طبق برنامه زمانبندی جهت ارزيابي به مرکز رشد ارائه دهند.

 • طرح تجاری (Business Plan) چيست ؟

طرح تجاری شامل چشم انداز، ماموریت، اهداف و برنامه های یک شرکت در راستای اجراي ايده ي فناورانه از مرحله تحقيق تا توليد و بازار محصول می باشد. در اين طرح اقدامات واحد فناور از مرحله ارائه ايده تا مرحله تجاري سازي آن از جنبه هاي مختلف به دقت مورد بحث قرار مي گيرد.

 • ایده هایی که در مرکز رشد فناوری پذیرفته می شوند باید دارای چه ویژگی هایی باشند ؟

مرکز رشد از ایده هایی حمایت می کند که مبتنی بر فناوری باشند و ضمن داشتن توجیه اقتصادی از پتانسیل بازار مناسبی نیز برخوردار باشند.

 • آیا برای استقرار در مرکز رشد داشتن مدرک دانشگاهی لازم است ؟

حضور در مركز رشد و استفاده از امكانات منوط به داشتن ايده محوري قابل تجاري شدن است و داشتن مدرك تحصيلي دانشگاهي يا محل اخذ مدرك تحصيلي، ملاك اصلي نمي باشد .

 • آیا شرکت مستقر در یک مرکز رشد بر حسب ضرورت می تواند به مرکز رشد دیگری انتقال یابد ؟

يك واحد فناور مستقر در مركز رشد با توجه به التزام در انجام تعهدات حقوقي قراردادهاي منعقده با مركز رشد فقط در صورت تسويه حساب مي تواند درخواست پذيرش خود را به مركز رشد ديگر ارائه نمايد.

 • چه نوع آموزش هایی در مرکز رشد به واحدهای مستقر ارائه می شود ؟

مرکز رشد علاوه بر برگزاری دوره های آموزشی تخصصی متناسب با زمینه ی فعالیت واحدها، دوره های آموزشی عمومی مرتبط با کسب و کار مانند اصول علمی بازاریابی، قوانین حقوقی و قراردادها، نگارش طرح تجاری ، اصول اولیه قانون تجارت، مدیریت و کنترل پروژه، قوانین مالیاتی و … را برگزار می کند.

 • نحوه ی ارائه خدمات مالی- اعتباری به واحدهای مستقر در مرکز رشد چگونه است ؟

برنامه کوتاه مدت واحد در کمیته خدمات با حضور ناظر بررسی می شود و چنانچه با طرح تجاری مطابقت داشته باشد با درخواست خدمات مالی- اعتباری واحد موافقت می شود.

 • حداکثر زمان مجاز استقرار واحدهای فناور در مرکز رشد چقدر است ؟

مدت زمان استقرار واحدهای فناور در دوره ی پیش رشد ۶ ماه (حداکثر ۹ ماه) و در دوره رشد حداکثر ۳ سال، مي باشد

 • نحوه ی بازپرداخت تسهیلات دریافتی در طول مدت استقرار چگونه است ؟

بر طبق آیین نامه استقرار مرکز رشد ، واحدهای فناور موظفند بعد از اتمام مدت زمان استقرار در هر مرحله (پیش رشد، رشد) و پس از اتمام زمان  تنفس، بدهی خود را در مدت زمان تعیین شده بازپرداخت کنند. حداکثر زمان تنفس و بازپرداخت  ۱ و ۳ سال می باشد که با توجه به عملکرد و میزان بدهی واحد فناور توسط شورای فناوری مرکز رشد تعیین می شود.

DgCheKhabar