اخبار بیست و ششمین اجلاس روسای پارک های علم و فناوری کشور به نقل از وبگاه وزارت علوم،تحقیقات و فناوری

منتشر شده در بلاگ خبری

این نشست یک روزه چهارشنبه 19 مهر 96 با هدف بررسی ایجاد کسب‌وکارهای فناورانه و اشتغال دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و نحوه تعامل صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت‌های فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری و آسیب‌شناسی نحوه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های متقاضی دانش‌بنیانی مستقر در پارک‌های علم و فناوری برگزار شد. همچنین برنامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت تعامل با پارک‌های علم و فناوری، از دیگر اهداف برگزاری این نشست بود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دکترفرهادی در نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری اعلام کرد:

صدور مجور ۴۲ پارک علم و فناوری از سوی وزارت علوم

وزیر سابق علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به ایجاد ۴۲ پارک علم و فناوری فناوری در کشور تصریح کرد: ایجاد پارک‌های علم و فناوری گامی موثردر مسیرحرکت به سوی دانشگاه های کارآفرین به شمار می رود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی روز چهارشنبه در بیست و ششمین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، با اشاره به فعالیت‌های این وزارتخانه در زمان وزارت وی اظهار داشت: به پارک‌های علم و فناوری خصوصی مجوز فعالیت داده شد که حرکت بسیار مهمی بود.

وی حرکت به سمت اشتغال و تولید را از دیگر اقدامات انجام شده در این وزارتخانه دانست و گفت: در حال حاضر ۴۲ پارک علم و فناوری در کشور ایجاد شده است که محصولات دانشگاهی را عرضه می‌کند. دکترفرهادی با تاکید بر نقش پارک‌ها در اقتصاد کشور بر ضروت ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم تاکید کرد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سرپرست وزارت علوم در نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری؛

تحقیقات دانشجویی به صورتی هدفمند در مسیر نیازهای واقعی کشور هدایت شود.

دکتر سیدضیاء هاشمی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر هدف‌مندی تحقیقات دانشجویی گفت: سالانه صدها هزار پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های کشور عرضه می‌شود؛ اگر نیمی یا حتی ۱۰ درصد از آنها در مسیر نیازهای واقعی کشور هدایت شود، انقلابی در عرصه علم، دانشگاه، جامعه و اقتصاد ایجاد خواهد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هاشمی در بیست و ششمین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور درخصوص راهکارهای توسعه علم و فناوری اظهار داشت: سهم خدمات دانش‌بنیان و صنایع مبتنی بر فناوری‌های پیشرفته در تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورها رو به افزایش است، به طوری که در اقتصادهای توسعه یافته‌ای نظیر کشور آمریکا این سهم به بیش از ۴۰ درصد می‌رسد.
وی افزود: ورود عنصر دانش و فناوری در تابع تولید به معنای افزایش چشمگیر بازدهی‌هاست و غفلت از اهمیت روزافزون فناوری در توسعه اقتصادی، شکاف میان کشورهای پیشرو و عقب مانده‌تر را به صورت نمایی افزایش می‌دهد.
سرپرست وزارت علوم با بیان اینکه تحولات فناورانه، خود سبب بروز موانع نهادی می‌شود تصریح کرد: مطالعات نشان داده‌اند نتایج مثبت مشاهده شده در کشورهایی که رشد اقتصادی را تجربه کرده‌اند حاصل برنامه‌های سیاستی اثربخش با در نظر گرفتن عناصر مختلف تحلیل نهادی‌اند. در نتیجه در کشورهای در حال توسعه نظیر ایران که به اعتقاد خبرگان و اقتصاددانان توسعه، غالباً ضعف نهادها مشاهده می‌شود، لازم است بخش مهمی از سیاست‌های دولت با توجه به الزامات نهادی و با هدف ایجاد یا تقویت نهادهای مورد نیاز تدوین شود، زیرا رشد اقتصادی در بلندمدت علاوه بر توسعه هم‌زمان فناوری‌ها، نیازمند نهادهای پشتیبان و تنظیم‌کننده آنهاست.
وی عنوان کرد: با توجه به لزوم طراحی مجموعه کاملی از سیاست‌ها برای توسعه مستقیم فناوری‌ها، چارچوبی برای «سیاست‌های توسعه نوآوری فناورانه» با تأکید بر ایجاد نهادهای پشتیبان متشکل از سه سرفصل اصلی سیاست‌های معطوف به توسعه قابلیت‌های فناورانه، سیاست‌های بهبود محیط کسب و کار و سیاست‌های تحریک طرف تقاضا و ایجاد بازار برای نوآوری باید طراحی شود.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: برای توسعه قابلیت‌های فناورانه، سیاست‌گذاری دولت برای توسعه سرمایه انسانی با توجه به ایجاد مهارت‌های مورد نیاز از طریق آموزش و پرورش رسمی، آموزش در حین کار و تجربه فعالیت‌های فناورانه و تکمیل آنها با مهارت‌های سازمانی برای راه‌اندازی کسب و کارها و شرکت‌های تولیدی جدید و همچنین تقویت یادگیری فناورانه و انتشار فناوری ضروری است.
وی افزود: در زمینه اصلاح شرایط اقتصادی کلان و محیط کسب و کار، سیاست‌هایی برای ساماندهی نظام تأمین مالی فعالیت‌های نوآورانه و دسترسی شرکت‌های تازه تأسیس به سرمایه ریسک‌پذیر و بهبود شرایط موجود برای کارآفرینی و شرکت‌های تازه تأسیس و همچنین ایجاد فشارهای رقابتی مورد نیاز است.
سرپرست وزارت علوم با اشاره به اینکه عدم تقاضا و نبود بازار برای فناوری‌ها از مهم‌ترین موانع نوآوری به حساب می‌آید تصریح کرد: از این رو، سیاست‌های تحریک طرف تقاضا که برای مثال از طریق خرید دولتی و حمایت دولت از تقاضای بخش غیردولتی قابل انجام است، باید به عنوان حوزه سوم، مدنظر سیاست‌گذاران قرار گیرد.
دکتر هاشمی، شکاف بین اختیارات و مسئولیت‌ها، کهنگی و ناکارآمدی نظام اداری کشور در بخش‌های مختلف علمی و اجرایی، وابستگی تام و تمام منابع مالی به دولت و عدم تنوع در آنها، نارسایی و کارآمدنبودن نظام آموزشی و تربیتی کشور (ضعف در جذب و رشد خلاقیت‌ها، عدم رشد تفکر علمی)، وجود موانع و تنگناهای قانونی و مقرراتی (مالیات‌های سنگین برای محققان، دیوان سالاری پیچیده به دلیل عدم اعتماد به محققان) و عدم وجود روند مناسب بین مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی با سازمان‌ها و مراکز اجرایی را از موانع پیش روی توسعه علم و فناوری برشمرد.
وی فقدان به کارگیری ارزیابی به عنوان یک ابزار یاری‌دهنده به فرآینده مدیریت نظام آموزشی، اشتباه دانشگاه‌ها در برتری دادن امر آموزش بر پرورش دانشجویان و کمیت‌گرایی در فرآیند توسعه، ضعف در نگاه ملی دولت مردان، ضعف در مطالعه و شناخت مزیت‌های نسبی کشور، ناباوری در سطوح مختلف برنامه‌ریزی اقتصادی نسبت به سرمایه‌گذاری در علم و خوداتکایی در فناوری، ضعف اعتقاد به سرمایه‌ای و نه هزینه‌ای بودن تحقیق در بینش مدیران نظام برنامه‌ریزی و دستگاه‌های اجرایی، وجود موانع اداری و دیوان‌سالاری در امر تحقیق، تعدد مراجع سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و اجرایی، ضعف مشارکت عمومی در تأمین منابع مالی را از دیگر چالش‌های پیش روی توسعه علم و فناوری برشمرد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

رئیس امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور:

انتظار اصلی از پارک های علم و فناوری، ورود نتایج پژوهش به زندگی مردم است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر قره‌یاضی دربیست و ششمین نشست مدیران پارک های علم و فناوری که با حضور مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم در این وزارت برگزار شد، گفت: یکی از رسالت‌های مهم پارک های علم و فناوری حمایت از شرکت های دانش بنیان تازه تاسیس است تا به بحث اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی که از مسائل مهم کشور است کمک شود.

وی افزود: بیشتر شرکت های دانش بنیان نوپا، توسط دانش آموختگان دانشگاه‌ها و نسل جوان کشور تاسیس می شوند و توان مالی بالایی ندارند لذا پارک های علم و فناوری باید نخست با حمایت از این شرکت ها به موفقیت آنان در پژوهش و سپس ارائه محصول به بازار کمک کنند و سپس از محل درآمدهای پژوهشی این شرکت ها مطالبات خود را جبران کنند.

رئیس امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به تصمیم دولت برای اجرایی بودجه ریزی عملیاتی در سال ۱۳۹۷ گفت: باید عناوین فصل ها و ردیف های بودجه مربوط به پارک های علم و فناوری در لایجه بودجه اصلاح شوند و هم اکنون در مرحله نهایی این روند هستیم و مدیران پارک های علم و فناوری باید به سرعت در فرصت باقی مانده پیشنهادات خود را به سازمان برنامه و بودجه ارائه کنند.

وی با اشاره به تخصیص ۴۲ درصدی اعتبارات هزینه‌ای پارک های علم و فناوری در نیمه اول سال ۱۳۹۶ گفت: در فاصله سال‌های ۱۳۹۶-۱۳۹۴ اعتبارات هزینه ای پارک های علم و فناوری در بودجه کشور، سالانه ۲۵ درصد رشد داشته است.

دکتر قره‌یاضی افزود: اعتبارات تملک دارایی پارک های علم و فناوری نیز در در فاصله سال‌های ۱۳۹۶-۱۳۹۴، سالانه در بخش تعمیر و تجهیز، ۲۶ درصد و در بخش احداث فضای فیزیکی، ۴ درصد رشد داشته است.

بیست و ششمین نشست روسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور، روز چهارشنبه با حضور سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاون تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و تعدادی دیگر از مسئولان وزارت علوم، با هدف بررسی نقش و جایگاه پارک‌های علم و فناوری در اقتصاد دانش بنیان، در سالن شهدای جهاد علمی این وزارتخانه برگزار شد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دکتر احمدی: پارک های علم و فناوری، در اجرای اقتصاد مقاومتی نقشی فعال و اثرگذار دارند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی ،معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ابتدای این نشست با اشاره به دهه دوم حیات و فعالیت پارک های علم و فناوری اظهار داشت: مفهوم فناوری در حقیقت تجربه عالمانه ای است که همراه با تغییراتی در نظام پژوهش و فناوری کشور با بحث اقتصاد مقاومتی واقتصاد دانش بنیان آمیخته شده و مراکز رشد و کار آفرین و فن بازار وارد این عرصه شده اند و ما در کنار این تحولات، نیازمند نظام مالکیت فکری و همکاری های بین المللی هستیم.

وی به برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورو احکام مرتبط با حوزه علم و فناوری در این برنامه اشاره کرد و بر ضرورت تقویت وترویج فرهنگ فناوری و نوآوری در جامعه تاکید کرد.

دکتر احمدی با اشاره به حل مشکل زمین بسیاری از پارک های علم و فناوری کشور گفت: در دوسال اخیر با تلاش ها و اقداماتی که صورت گرفت، مشکل زمین بسیاری از پارک های علم و فناوری برطرف شد و امیدواریم در سال ۱۳۹۷ بتوانیم میزان بودجه پارک های علم و فناوری را افزایش دهیم چرا که باور داریم پارک های علم و فناوری، ابزار قوی در تحقق دانشگاه های کارآفرین است.

وی به مدیریت پارک های علم و فناوری و پارک داری نوین در کشوراشاره کرد و گفت: باید زمینه آموزش و ابزارهای لازم برای تقویت شرکت های دانش بنیان و تعاملات و ارتباطات داخلی و خارجی پارک های علم و فناوری را فراهم کنیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تعامل با دستگاه های اجرایی برای سفارش و تولید فناوری را مهم ارزیابی کرد و گفت: مدیران پارک های علم و فناوری باید از طریق گسترش ارتباطات با بخش های مختلف صنعت و جامعه نیازها را شناسایی و در جهت رفع این نیازها اقدامات عملیاتی را آغاز کنند ودر تک تک اجزای اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان نقش فعال و اثرگذارتری داشته باشند.

وی به نقش مهم کنسرسیوم ها در تقویت فناوری و نوآوری در کشور اشاره کرد وگفت: برای تقویت استاندارد در انجام قراردادها و مناقصه ها، ایجاد کنسرسیوم های توانمند میان پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان و یا داشتن مشاوران بین المللی در زمینه انعقاد قراردادها و مناقصه ها امری ضروری است.

در ادامه این نشست، دکتر خسرو پیری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امورفناوری با اشاره به اینکه توسعه علم و فناوری اساس و بنیاد توسعه پایدار و اقتدارملی کشور است، گفت: یکی از مولفه های اصلی پیشرفت هر کشوری مقوله علم و فناوری و تقویت نوآوری است.

دکتر پیری به اهداف و ماموریت های دفتر برنامه ریزی امور فناوری اشاره کرد و گفت: ایجاد و توسعه پارک ها و مراکز فناوری و حضور شرکت های دانش بنیان، محوریت اقتصاد مقاومتی است.

وی ارتقای سطح کمی و کیفی پارک های علم و فناوری، توسعه، تقویت و تعمیق تعاملات بین دانشگاه ها، پارک ها و صنعت را مهم ارزیابی کرد و ایجاد بسترهای مناسب در جهت تجاری سازی محصولات و حمایت از طرح های پژوهشی تقاضا محور، گسترش ارتباطات ملی و بین المللی مراکز فناوری، تدوین سند آمایش فناوری و نقشه راه پارک های علم و فناوری و تدوین شاخص های دانشگاه کارآفرین از مهم ترین اهداف اداره کل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم برشمرد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم به اقدامات این حوزه در خصوص فرهنگ سازی و ترویج فناوری اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مهم در این رابطه، برنامه ریزی به منظور تهیه برنامه «فناوران دانش» در راستای معرفی دستاورد واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد بوده است.

وی افزود: تهیه شیوه نامه جشنواره شناسایی و توانمندسازی ایده ها موسوم به شتاب، حمایت مالی ازپارک های علم و فناوری جهت برگزاری این جشنواره و برگزاری جشنواره فناوران برگزیده در هفته پژوهش و فناوری از دیگر اقدامات معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم در حوزه فرهنگ سازی و ترویج فناوری بوده است.

وی به ایجاد مراکز فناوری تخصصی به منظور ارتباط بیشتر با صنعت اشاره کرد و گفت: در بخش پارک های علم و فناوری، تعداد پارک ها از ۳۶ پارک در سال ۱۳۹۳ به ۴۲ پارک در سال ۱۳۹۶ افزایش پیدا کرده است. دربخش مراکز نوآور و مراکز رشد واحد های فناورنیز تعداد مراکز رشد از ۱۵۴ مرکز در سال ۱۳۹۳ به ۱۷۹ مرکز در سال ۱۳۹۶ رسیده است.

دکتر پیری با اشاره به اقدامات معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم در حوزه همکاری های بین المللی گفت: توسعه تعاملات بین المللی با کشورهای چین، آفریقای جنوبی، روسیه، قزاقستان، آذربایجان، هندو پاکستان و برگزاری اولین فروم علم، فناوری و نوآوری بین دو کشور ایران و ایتالیا وحضور فعال در کنفرانس جهانی پارک های علم و فناوری IASP در کشور ترکیه را از جمله اقدامات مهم دراین حوزه برشمرد.

نحوه همکاری صندوق رفاه دانشجویان در حمایت از دانشجویان کارآفرین، به منظور ایجاد کسب‌وکارهای فناورانه و اشتغال دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و نحوه تعامل صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت‌های فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری و همچنین آسیب‌شناسی نحوه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های متقاضی دانش‌بنیانی مستقر در پارک‌های علم و فناوری و برنامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت تعامل با پارک‌های علم و فناوری از دیگر اهداف برگزاری این نشست یک روزه بوده است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یزدان‌مهر در نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری عنوان کرد:

حمایت از دانشجویان کارآفرین و ایده‌های خلاقانه؛ اولویت صندوق رفاه

مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان، حمایت از دانشجویان کارآفرین، ایده و طرح‌های دانشجویی را از اولویت‌های صندوق رفاه عنوان کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، ذوالفقار یزدان‌مهر روز چهارشنبه در بیست و ششمین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور تأکید کرد: در راستای اولویت‌ها و اهداف صندوق رفاه دانشجویان، با شیوه‌هایی چون مشارکت مالی و اعطای تسهیلات با سود حداقلی از کارگاه‌های مهارت‌محور، تولیدگرا و کارآفرین و تجاری‌سازی ایده‌ها، توسعه کارآفرینی و تقویت مراکز رشد و نوآوری حمایت می‌کنیم.

وی اظهار داشت: ظرفیت‌‌های عظیم فناوری و دانش روز موجود در شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری، می‌توانند مسیر توسعه کشور را تسریع کرده و توسعه‌ای متوازن ایجاد کنند.

یزدان‌مهر مأموریت صندوق رفاه دانشجویان را ارتقای خدمات‌رسانی توأم با کرامت انسانی به دانشجویان دانست و افزود: هم‌اکنون ۲۱ نوع تسهیلات به دانشجویان عرضه می‌شود که خوشبختانه با جهشی که در دو سال اخیر ایجاد شده، این پوشش به صورت ۱۰۰ درصدی است. همچنین وام‌ها از ۲۵ درصد تا ۵۰۰ درصد افزایش یافته است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به حمایت ویژه این صندوق از دانشجویان دکترا تصریح کرد: کلیه دانشجویان دکترای روزانه غیربورسیه، ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان تسهیلات دریافت می‌کنند که ۲ سال پس از فارغ‌التحصیلی و در اقساط ۶۰ ماهه بازپرداخت خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: به پایان‌نامه دانشجویان دکترا نیز در قالب وام ضروری به هر دانشجو ۳ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود که از ابتدای سال جاری حدود ۲۷ میلیارد تومان تسهیلات به این دانشجویان پرداخت شده و آنان نیز ۲ سال پس از فارغ‌التحصیلی و در اقساط ۶۰ ماهه به صورت قرض‌الحسنه بازپرداخت می‌‌کنند.

یزدان مهر در ادامه به تدوین سند راهبردی و کاربردی این صندوق اشاره کرد و افزود: در این سند دو حوزه فعالیت تسهیلات به دانشجویان و سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است.

وی درخصوص امکان سرمایه‌گذاری صندوق رفاه دانشجویان در قالب مشارکت گفت: ظرفیت سرمایه‌گذاری در طرح‌های دارای توجیه اقتصادی نیز از طریق کمیسیون سرمایه‌گذاری این صندوق فراهم است و این صندوق آمادگی دارد در مواردی که کارگاه یا شرکت‌های دانش بنیان و یا شرکت‌های مستقر در مراکز رشد دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری، متقاضی مشارکت در اجرای طرح خود باشند، بویژه در مواردی که حاصل طرح‌ها تأمین کننده نیازهای آموزشی و رفاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد در حوزه سرمایه‌گذاری و تأمین و یا توسعه بازار همکاری کند.

یزدان‌مهر افزود: صندوق رفاه دانشجویان بر اساس مصوبات، اختیار دارد تا ۴۹ درصد سهامدار شرکت‌های دانش‌بنیان باشد و یا با شرکت‌های دانش بنیان مشارکت مالی داشته باشد.

وی افزود: به منظور حمایت از «دانشجویان کارآفرین، ایده و طرح‌های دانشجویی، تجاری‌سازی ایده‌ها، توسعه کارآفرینی و تقویت مراکز رشد و نوآوری» و حرکت در مسیر اشتغال و تولیدات دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان می‌تواند از طرح‌های کارآفرینی که از طریق مراکز رشد صورت می‌گیرد، با مشارکت مالی، اعطای کمک و یا پرداخت تسهیلات با سود حداقلی حمایت کند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان عنوان کرد: به منظور حمایت از دانشجویان کارآفرین به طرح‌هایی که اجرایی بودن آن‌ها به تأیید مراکز رشد دانشگاهی رسیده و در حال اجرا باشند و دست کم یک نفر دانشجو، در طرح مشارکت داشته باشد، حسب شرایط تسهیلات ۴ درصد تعلق می‌گیرد. سقف تسهیلات قابل پرداخت به هر دانشجو حداکثر ۱۰ میلیون تومان و مبلغ تسهیلات اعطایی به هر طرح با توجه به تعداد دانشجوی شاغل در طرح تا سقف تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومان است که طی سه مرحله پرداخت خواهد شد.

وی افزود: با توجه به وجود کارگاه‌های مهارت‌محور و تولیدی و شرکت‌های دانش بنیان در دانشگاه‌ها که لزوماً در قالب مراکز رشد فعالیت نمی‌کنند، طرح دیگری نیز با عنوان حمایت از کارگاه‌های مهارت‌محور کارآفرین و شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح شده است.

یزدان‌مهر تصریح کرد: به منظور «حمایت و توسعه کارگاه‌های مهارت‌محور، تولیدی، کارآفرین و شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی» صندوق رفاه دانشجویان اجازه دارد، نسبت به پرداخت تسهیلات در قالب مشارکت مالی، اعطای وام قرض الحسنه، ارائه تسهیلات با سود حداقلی به مراکز مذکور اقدام کند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان اضافه کرد: بر اساس این مصوبه و به منظور حمایت از کارگاه‌ها و شرکت‌هایی که طرح‌های توجیهی کسب‌وکار آنها به تأیید شورای حمایت صندوق رفاه برسد، بر اساس اینکه چه نسبتی از افراد شاغل در آن طرح، دانشجو باشند، در قالب دستورالعملی که وجود دارد تسهیلاتی به این مراکز تعلق خواهد گرفت.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد؛

سرمایه اولیه لازم برای تاسیس صندوق پژوهش و فناوری در استان‌ها، به ۳ میلیارد تومان کاهش یافت.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: با تصویب کارگروه تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری، سرمایه اولیه لازم برای تاسیس صندوق پژوهش و فناوری در استانهای کشور به ۳ میلیارد تومان کاهش یافت که اقدام خوبی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر بهزاد سلطانی روز چهارشنبه، ۱۹ مهرماه در بیست و ششمین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور که در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: ماموریت این صندوق حمایت از شرکت های دانش بنیان خصوصی است و صرفاً به بخش خصوصی تسیهلات می دهد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، خصوصی بودن و ثبت قانونی شرکت، احراز دانش‌بنیانی بودن از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و داشتن طرح فناورانه با ارزش افزوده اقتصادی از شرایط اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان است.

وی تاکید کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی صرفاً پس از تولید نمونه اولیه محصول فناورانه، از شرکت های دانش بنیان حمایت می کند و باید سطح فناوری طرح ها نیز متوسط به بالا باشد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در حال حاضر در حوزه فناوری‌های زیستی بیشترین تسهیلات دریافت شده است و بعد از آن حوزه‌های فناوری اطلاعات وارتباطات « Ict » و الکترونیک و کنترل قرار دارند.

دکتر سلطانی با اشاره به برون سپاری انجام ۸۰ درصدی خدمات از سوی این صندوق گفت: تمام صندوق های پژوهش و فناوری استانها، عاملیت صندوق نوآوری و شکوفایی را برعهده دارند و پارک‌های علم و فناوری نیز ارزیابی طرح ها را انجام می دهند.

بیست و ششمین نشست روسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور، روز چهارشنبه با حضور دکتر سیدضیاء هاشمی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاون تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و تعدادی دیگر از مسئولان وزارت علوم، با هدف بررسی نقش و جایگاه پارک‌های علم و فناوری در اقتصاد دانش بنیان، در سالن شهدای جهاد علمی این وزارتخانه برگزار شد.

 

DgCheKhabar